01.05.2022

Vydáno v Kulturně inzertním měsíčníků Žďárský průvodce č. 102, ročník X - květen 2022 

Murphyho den

Nevím, jestli se vám také někdy přihodí takový den, kdy na co sáhnete, o čem rozhodnete, co uděláte, tak se pokazí. Prostě takový den, kdy vám vesmír chce dokázat, že neplatí pouze obecné zákony fyziky, chemie či matematiky, ale že jsou tu ještě také tzv. Murphyho zákony. Pokud jste o nich nikdy neslyšeli, tak jste podle mne šťastní lidé. Anebo jste se na tuhle planetu přistěhovali teprve nedávno. 
Základní Murphyho zákon říká, že: „Může-li se něco pokazit, pokazí se to.“ A z tohoto základního tvrzení je pak odvozena celá řada pravidel, postulátů, rčení, epigramů a podobně. Uvedu jich pár příkladem, abychom se dostali k jádru věci: „Jestliže jde vše podle plánu, stala se někde chyba.“ „Když je něco dobré, přestanou to dělat (vyrábět).“ A poslední třeba tento: „Vyřešení problému vždy změní jeho podstatu.“ Už tedy víte, kam dneska mířím? 
O platnosti těchto zákonů jsem se přesvědčil letos v úterý 5. dubna. Ráno mi sice budík zazvonil tak, jak měl v 5:40, takže jsem v pohodě stíhal do práce na šestou. Když jsem ale vyšel před dům, zjistil jsem, že přes noc napadlo asi pět centimetrů nového sněhu a pořád ještě chumelilo. To že jsem si obul tenisky, asi nebylo to správné rozhodnutí, ale protože to mám ke štípačkám kousek, zvládl jsem to v nich bez otestování kvality čerstvosti bílého nadělení. Na tento den jsme si naplánovali cestu na pobočku do Bystřice, ale tak nějak nám to počasí naznačovalo, abychom raději do auta ani nenasedali. Po deváté se to ale změnilo. Prostě aprílové počasí jak má být. Svítilo slunce a cesty začaly vypadat sjízdně. Na nic jsme nečekali a vyrazili. Na pobočku jsme vezli dva nově nainstalované počítače. A když jsem je zapojil a chtěl spustit, tak přestože ve Žďáře mi fungovaly, tady ani ťuk. Trvalo mi opravdu dlouhou chvíli, než jsem je uvedl do použitelného stavu. Až mi z toho začalo kručet v žaludku. No a na to je prý nejlepší se najíst. Koukli jsme se do meníčka a začal jsem se těšit na řízečky z panenky s pepřovou omáčkou a domácími bramborovými steakovými hranolky. Chyba lávky! „Jednička už není, máme pouze sekanou,“ zněla odpověď číšníka na to,
 

co si budu přát. Sekanou? Tu jsem si upekl v sobotu a měl ji ještě v pondělí. No nezbylo mi nic jiného než ji skousnout čtvrtý den po sobě. V momentě, kdy jsem dojídal, mi zazvonil telefon. Na druhém konci se ozve soused a říká: „Odtahují ti auto.“ 
Chvíli mi trvalo, než jsem to pochopil a než mi došlo, že na dnešek bylo naplánováno blokové čištění. Ne že bych o něm nevěděl, ale když jsem ráno klouzal v teniskách po sněhu, vůbec by mě nenapadlo, že se bude před domem zametat. Možná tak odhrnovat sníh, ale zametat? 
Říká se, že události se dějí po třetinách. Třikrát něco špatného, třikrát něco dobrého. Doufám, že mám vybranou tu první část a teď mě čeká ta druhá. Tak nelením a jdu si vsadit Sportku. 
A ještě jedna věc nakonec. Určitě jste zaregistrovali, že na Ukrajině se něco děje. A že to, co se tam děje, není zrovna nic k závidění. Ne že bych ty zprávy přímo vyhledával, ale občas se na ně podívám. 
A díky internetu si pak doplním, to, co jsem se třeba z nich nedozvěděl nebo jsem to nezaznamenal. Vždycky jsem to tak dělal. Prostě ověřuji si to, co někdo tvrdí tak, abych si na to udělal vlastní názor. Proto se občas dostanu i na diskuze či stránky, které jsou zaměřené na zpravodajství z druhé strany. A to pak nevěřícně koukám, co jsou někteří schopni vydávat za ověřené informace, které následně sdílejí. Je jasné, že díky svobodě slova, na kterou se tito dezinformátoři a tvůrci fake news odvolávají, se proti nim těžko bojuje. 
Ale jde to. Minulý týden byla za sdílení lží, polopravd a dezinformací odsouzena Nela Lisková. Ano, ta Nela Lisková, která se prohlásila konzulkou Doněcké lidové republiky. Ta Nela Lisková, jejíž statusy sdílí na facebooku celá řada lidí, aniž by možná tušili, o koho jde. Sice je to ještě za tvrzení o uprchlících z Afriky a následné sprosté urážky, ale je to první takový verdikt, kdy se musí Lisková omluvit a zaplatit pokutu. Je dobře, že soud takto rozhodl, že dal precedens o tom, že pomlouvat, vymýšlet si, manipulovat, lhát a nadávat není beztrestné. A to je povzbuzující.